RandyForRubio
Well-Known Member
Not really. I just buy what's on sale. Lately it's been plenty of chicken legs and thighs with rice and homemade teryaki sauce. I can't argue with $.75 per pound.
I try to plan a few really cheap meals once or twice a week (spaghetti and pigs in a blanket type meals) so we can also have lasagna and steaks and stuff. I just bought chicken breast for an insanely low $1.00/lb so that helps.
Hitting $2-3 is really unrealistic but it's my dorky goal. $5-6 average per dinner is easily attainable with my family though.
Finally found some chicken quarters for $0.79/lb.
Pretty happy about it.